Parkeler ve insanlar ; Binalar insanlar için yaşamları boyunca önemli olmuştur. Çünkü insanlar binalar içinde doğar ve hayatlarının büyük çoğunluğunu binalar içinde geçirirler. Bu yüzdendir ki insanlar binaların estetiğine bu kadar önem verirler. Binaların durumu ise insanların sağlığını direk olarak etkileyebilir. Simetri takıntısı olan birisi eskimiş ve lekeli eşyalar yüzünden sorun yaşayabilirken, bunun yanında soğuk, rutubet ve tozma gibi durumlar ise direk olarak insan vücudunda hastalık oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle binaların gerek içi gerek ise dışı önemlidir. Binaların iç tasarımına dikkat çekersek, burada en önemli olan unsurlardan birisi zemin kaplamasıdır. Zemin kaplaması konusunda ise günümüz dünyasında en önemli ve yaygın uygulamalardan birisi laminat parkedir.

Laminat parkesi zemin kaplaması

Ancak zemin kaplamasına çözüm olarak ilk olarak laminat parke uygulanmadı tarih boyunca. Beton binalarda ilk olarak sunulan çözüm beton zemindi. Bu zemin türü kışın oldukça soğuk ortamlar oluşmasına neden olurdu ve bu da insanların hasta olmasına neden olurdu. Beton zemin ayrıca temizleme zorluğu da ortaya çıkarırdı. Süpürdükçe tozan bir yapısı vardı. Betondan daha sonra ise mermerler ortaya çıktı. Mermer zeminler betona göre daha temiz bir zemin kaplaması oluşturdu. Ancak bunlarda kışın oldukça soğuk ortamlar oluşturdu. Bir de laminat parkeye benzeyen, boşluklu tahta zemin kaplamalar çok kısa bir süre kullanıldı. Ancak bu zemin türü ise en problemli olan zemin türü oldu. Çünkü bu ağaçların arasında boşluk vardı ve bu aralıklardan en dipteki zemine pislik dolardı. Bu ağaçların esnek olması sebebiyle, ağaçların zeminin hareketi ile o zemindeki pislik hareket kazanır ve insanların nefes yollarına erişebilir. Bu ise astım dahil bir çok solunum hastalığına sebep olabilLaminat parkeler neden en iyisidir?

Bu parke türü en son üretim teknolojisidir ve yukarıda sayılan eksikleri gidermek üzere üretilmiştir. Arasında boşluk yoktur, bu nedenle tozların alt zeminde birikmesi gibi bir durum oluşmaz. Ağaç oldukları için beton ve mermere göre daha kolay ısıtılabilir ortamlar oluştururlar.

Parkelerin tercih edilmesi

Laminat parkelerin tercih edilme sebeplerinin başında belki de diğer alternatiflerine göre daha estetik bir yapıda olmaları gelebilir. Bu parke türü gerçekten çok geniş bir renk ve tasarım çeşitliliğine sahiptir. Siz de zemin kaplaması için laminat seçeneğini rahatlıkla düşünebilirsiniz.