Doğal olan laminat parkeler ; İnsanlar her zaman bir şeyleri değiştirir veya bazı şeyler doğal olarak değişir. Öyle ya da böyle dünyamız sürekli bir değişim içindedir. Felsefe derslerinde değişmeyen tek şey değişimin kendisidir diye belirtilir. Bu nedenle dünyamızdaki bu değişim her alanda kendini gösterir. Değişim en başta insanların barındıkları alanlarda başlamıştır. İnsanlar önceleri mağaralarda yaşarken, daha sonra kendi evlerini inşa etmeye başlamışlardır. Kerpiç vb. malzemelerle denemeler yapılırken; betonun bulunması ile birlikte beton binalar yapılmaya başlanmıştır. Bu beton binalarda, binanın her yeri gibi zeminde beton yapılmıştır. Ancak beton zeminden istenen verim alınamamıştır.

Beton Zeminler

Beton zemine sahip ortamları ısıtmak hayli zor olmuştur, ayrıca beton zeminleri temizlemek de bir hayli zor olmuştur. Beton sonrası mermer zeminleri ortaya çıkmıştır. Bunlar temizlik açısından oldukça olumlu sonuçlar doğururken, yine oldukça soğuk ortamlar oluşturmuşlardır. Bunlardan ayrı olarak tahta zemin kaplamaları da bir ara kullanılmıştır. Ancak bu zeminler tahtalar arası boşluklara sahiptir. Bu boşluklardan aşağı pislik birikmektedir ve bu pislikler tahta zeminin üzerindeki hareket ile birlikte havaya kalkarak insanların nefes yoluna girebilmektedir. Bu da solunum hastalıklarına neden olabilmektedir. Ayrıca tahta zeminler kolayca yanabilmekteydi. Bu da büyük bir dezavantaj olmuştur. Bu sorunları çözücü alternatif olarak ise laminat parke ortaya çıkmıştır.,

blog enuygun laminat parke

Laminat Parke Türleri

Parke türleri genel olarak üçe ayrılır. Masif parke, yukarıda belirltilen ağaç parke özelliklerine sahip olmakla birlikte arasında boşluk olmayacak biçimde birleştirilmiştir. Lamine parke çeşitli farkı boyutlarda bulunan ahapların tutkal ile birleştirilmesi vasıtası ile oluşur. Laminat parke ise talaşların preslenerek kağıt haline getirilmesi ve bu kağıtların da tutkal ile birleştirilmesi oluşur.

En Kullanışlısı Laminat Parke

Bu yukardaki parke türleri içinde ise en kullanışlısı ve yaygını laminat parkedir. Bu parkeler oldukça geniş bir renk ve desen çeşidine sahiptir. Ev veya diğer iç tasarımlarınızda aklınızdaki tasarıma en uygun olan tasarımı kolaylıkla geniş ürün çeşidi içinde bulabilirsiniz. Laminat parkelerin diğer bir özelliği ise yanmaya karşı dirençli olmalarıdır ve kış şartlarında ısıl konforun sağlanmasında diğer alternatiflerine göre daha avantajlıdırlar. Bu parke türü, zemin kaplamasında lider konumdadır.